your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Przewodnik po Tytułach i Plakatach filmowych, czyli Jak Przeżyć w Horrorze?

Możliwość wypacania moich prywatnych filmowych przemyśleń, dała mi nowego filmasterowego kopa. Jako prawdopodobnie jeden z nielicznych fanów horrorów na portalu, chciałabym pochwalić się swoją wiedzą życiową zdobytą na podstawie łopatologicznego przekazu dudniącego z owych filmów. Dzięki Pile wiem, że mam być dobrym człowiekiem i szanować życie, Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną nauczyła mnie nie podwozić autostopowiczów, a Oszukać Przeznaczenie streścił w półtorej godziny jak mogę łatwo obliczyć kolejność, w której umrę wraz ze swoimi znajomymi. Jednak to są ogólne kwestie, do których może i każde z was doszło same. Niestety nie wybawią was one z rąk psychopatycznego mordercy, badziewnego potwora czy otumanionego mutanta. Aby przeżyć, trzeba wiedzieć po prostu więcej.

Zanim trafi nas wszystkich szlag w 2012, uważam za istotne nauczenie się przeżycia innych małych katastrof, których Emmerich niekoniecznie przewidział. Tak na przykład, atak zombie? Albo zetknięcie się z patologiczną rodziną czerpiącą przyjemność z torturowania półnagich ślicznotek? Odpowiedź na to jak sobie radzić, możemy znaleźć już w plakatach i tytułach filmowych. Dziękujemy!

1. Zapal światło

Pierwsze i najważniejszsze! Jeżeli robi się ciemno, należy najzwyczajniej w świecie zapalić światło. Jeżeli wchodzimy do garażu o pierwszej w nocy, zapalamy światło. Jeżeli chodzimy po opuszczonym domu, w którym przed chwilą zgubił się nasz słodki piesek, zapalamy światło. A już szczególnie zapalamy światło, kiedy poszukujemy psychopatycznego mordercy albo jego ofirary na jego terenie! Nie wiem, dlaczego dla wszystkich jest to zawsze takie trudne. Tak więc wszyscy razem: pstryk!

2. Unikaj piwnic


Wiele plakatów filmowych wyraźnie sugeruje, że zło czai się pod spodem. Często sama akcja bierze miejsce “gdzieś pod spodem”. Najlepszym przykładem jest chociażby ‘The Descent’, znane jako ‘Zejście’ w Polsce, które tak poza tym uczy nas czegoś jeszcze. O ile horror zawsze przeżywa kobieta, to kiedy bohaterkami są same kobiety, ta reguła przestaje działać. Dlatego zawsze najlepiej mieć przy sobie:
a) paru mężczyzn
b) Murzyna

I dla przestrogi:

A poza tym jak wszyscy wiemy, nasza piwnica w nocy zmienia się w coś takiego:

może lepiej poświęcić życie pieska, dziecka czy czegokolwiek innego? Jeżeli jeszcze się wahacie, to oto lista potworów/ psychopatów, którzy siedzieli w piwnicy:

a. Leatherface z Teksańskiej Masakry Piłą Mechaniczną miał swoją salę tortur w piwnicy własnie
b. W The Messangers w piwnicy (do której tak łapczywie próbowało dostać się małe dziecko) mieszkała czarna zmora i dziwnie chodzące człowiekopodobne istoty
c. W Amitiville Horror w piwnicy Catchem robił eksperymenty na Indianach
d. W Haunting in Connecticut w piwnicy było asylum bodajże, albo inne centrum eksperymentów

Tak więc- nie chcecie iść do piwnicy.

3. Nie patrz w górę... ani w dół.


Dobrze wiemy, że w górze unosi się The Giant Claw - wielki jak okręt wojenny. Tak więc, żeby uniknąć śmierci ze śmiechu, nie patrzcie w górę.
Nie patrzcie w dół, bo tam jest piwnica.

Nie patrzcie teraz…cóż, to zaczyna robić się problematyczne. Ewidetnie najlepszym wyjściem jest po prostu oślepnąć:

taka opcja…

4. Unikaj lasów


Ok, Las. Najlepiej wyróbcie sobie odruch alergicznej reakcji na samo brzmienie tego słowa. Jak wszyscy wiemy las jest jednym z najgorszych miejsc, do których możesz trafić. Jesteś w lesie, równie dobrze możesz położyć się i umrzeć. Las moi drodzy, to czarna dupa dla waszej próby przetrwania. W lesie czai się generalnie wszystko:
a) wiedźma z Blair
b) upośledzone mutanty z ‘Wrong Turn’ (Droga bez powrotu)
c) Leatherface mieszka obok i często gania ludzi po lasach
d) Halucynogenne grzybki, przez które zaczynasz widzieć psychopatycznych morderców (Shrooms)
e) Oczywiście Jason
f) Potrzeba wam więcej?

5. Nie chodź do łazienki

Łazienka- już dawno dawno temu Hitchcock przestrzegał nas przed łazienką. Od tamtej pory nie zmieniło się nic- łazienka nadal jest straszna. Czy to oznacza, że masz nie iść do łazienki? Niestety raczej własnie to to oznacza.6. Nie wychodź na otwartą przestrzeń

Wydawałoby się więc, że najlepszym rozwiązaniem jest więc opuścić dom i udać się w bezpieczniejsze, otwarte tereny miasta czy też oderwane od cywilizacji punkty przyrodnicze. Wszyscy jednak dobrze wiemy, co czai się w ciemnościach. Cloverfield, Anaconda, Frogs czy też Komodo vs Kobra przestrzegają nas przed potworamim które parafrazując They Came From Paint Program! Jednak niektóre plakaty nie pieprzą się z kryptonimami (wiem, wiem, Komodo vs Kobra nie jest najlepszym tytułem, jeżeli chodzi o “ukrywanie” fabuły). Parę rad:

a jak przyjdzie Ci ochota na spacer po górzystych terenach, to pamiętaj, że:

Generalnie, don’t you even think about it!

Plakaty jednak nie ograniczają się do wielce informacyjnych tytułów. Czasem pod przykrywką niby niepozornej nazwy, ukrywa się słusznie radzący tagline. Nazwa filmu nie była wystarczającym ostrzeżeniem? Wasza druga szansa na przeżycie leży właśnie w tagline:

I warn you to read the next part…

Uśmiałam się jak norka. :)

.

Ech, chciałbym mieć taką piwnicę, nawet zamieszkaną przez współlokatorów - zawsze to trochę wolnego miejsca, a jakoś byśmy się dogadali... Ta młoda dama w wannie też wygląda całkiem zachęcająco, tyko ma coś ostrego między nogami. =P

Hi hi, ciekawe jak wygląda wymyślanie horroru. Scenarzyści na pewno te reguły znają, więc muszą się wysilać, żeby nastraszyć czymś jeszcze... No, chyba, że wcale nie chcą. =}

.

Czekamy na dalsze przestrogi :)

.

jako pointę do tego tekstu (jeżeli bym go wymyślił, a pomysł jest dobry) bym wrzucił trailer do don't. nie wiem czy kojarzycie ?

http://www.youtube.com/watch?v=6803Gu8tpuw

swoją drogą najlepszy tytuł horroru ever to jest.

.

"Don't" świetny tytuł, choć po przetłumaczeniu na polski, chyba już nie będzie brzmieć tak dobrze. A film wygląda też całkiem całkiem.

@queerdelys: Świetny tekst, dzięki za porady, czego nie robić (choć miałem nadzieję, że będzie coś o sprzątaniu). Czekam na radę... "jak żyć" ;)

.

Jak to jak? Tak jak rozmnażają się jeże - ostrożnie... =}}}

.

O, coś dla amatorów horrorów na żywo - "Zombie Walk":

http://mwd.twine.pl/ZombieWalk2010/

.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook